Na barvu zásadně zásadou

10171689_10202633109642993_2342596906258404291_nTak už je to za námi. Se synáčkem jsme obešli sousedovic dcerky a vykoledovali krásně barevná vajíčka. Barvu vykouzlila potavinářská barva. Dá se využít na barvená vajec, dá se s ní obarvit třeba i poleva na zdobení perníčků. Nejde o přírodní barvivo ani omylem, však jsou Velikonoce jen jednou do roka.

Co mně ale od včerejška velice trápilo bylo pokusnictví mých dcer. Ty barvení zaujalo na tolik, že pytlíčky s barvou rozstříhaly a bez mého vědomí vrátily do kabelky. Všimla jsem si toho až venku v okamžiku, kdy jsem měla modré všechno a lehký deštík mi vykouzlil i na kabátu krásné modré fleky. A co s tím?! Zkusila jsem dezinfekci v blízkém obchodě, ta dílo dokonala. Měla jsem modré ruce, kabát, zem kolem byla modrá a prášek se sypal dál. Vzpomněla jsem si, že jsem při barvení vajec musela barvu fixovat octem (kyselinou). Škoda že jsem si na to vzpomněla až druhý den, kdy už bylo domodra snad vše v koupelně. Mýdlo a prací prášek (zásada) barvu nádherně odstranili. Modré ruce rázem získaly svou původní barvu a kabelka taky. Holky měly z pokusu radost.  No a do příštích Velikonoc už potravinářské barvivo doma vidět nechci! Veselé Velikonoce!

Komentáře

Na stránkách najdete články nabité zajímavostmi o jídle, bez růžových brýlí a objektivně. Jsem absolventkou VŠCHT Praha, oboru Technologie potravin (2010) a Specializace v pedagogice (2013). Od dubna 2013 se snažím popularizovat chemii skrze projekty The Chemistry is all around us-network, Noc vědců 2013, 2014, Vědu v ringu, programu AMGEN Teach aj. Nově jsem součástí projektu Scichallenge, který se právě rozbíhá. To vše pod hlavičkou VŠCHT. Hrozně ráda v rámci práce jezdím na konference po Evropě a sbírám znalosti od zkušenějších. Ale hlavně, jsem maminkou čtyř dětí.