Pomazánkové máslo RIP

A je to tady. Dlouho diskutované téma přešlo do praxe. Pro ty, co netuší o čem to dneska bude, si dovolím lehké připomenutí: EU si dovolila namítnout, že pomazánkové máslo není vlastně máslo. Nemá totiž min. 80 % mléčného tuku, což je podmínkou proto, aby výrobek mohl nést název máslo. Je tedy velmi logické, že název Pomazánkové máslo je matoucí… No, možná pro cizince matoucí je. Pro Čechy ale rozhodně není. A v tom je zakopán pes. Název Pomazánkové máslo je u nás tradiční a zažitý pojem a EU si tím vlastně jen zhoršila veřejné mínění Čechů o těch v Bruselu co vymýšlí koniny. Pravdu mají oba tábory. Ale je škoda, že se mluví jen o názvu a už ne o složení. Ha! A proto je tady dnešní téma 😀

Co to to pomazánkové máslo bylo a jaká bude vlastně změna? Změna bude jen v názvech – budeme kupovat např. Pomazánkové tradiční něco. Ale budeme ho opravdu kupovat? Hlavní podíl Pomazánkového (kreativní čtenář si jistě hravě podstatné jméno vymyslí) tvoří hlavně zakysaná smetana, sušené mléko, škrob. Bez škrobu by to bylo celé takové řídké a nikdo by to nekoupil. Tuk tvoří přibližně 33 %, bílkoviny 3 %, sacharidy 5 % (tam je schován ten škrob). V některých pomazánkách ale není hlavním zdrojem tuků mléčný tuk, nýbrž rostlinné oleje částečně ztužené. Většinou jsou rostlinné oleje obsaženy v levnějších variantách a u těch je potřeba být v pozoru a číst bedlivě složení (kolik je obsaženo trans nenasycených mastnych kyselin?). Trans nenasycené mastné kysleliny už jistě mnozí z vás znají. Pro jistotu připomínám, že jde o zdraví škodlivé látky, které najdete nejen ve ztužených rostlinných olejích, ale třeba i v přesmažených tucích. Krom vyššího cholesterolu vám mohou navodit i nevolnosti či bolehlav a mnoho dalších neduhů.

Naznačila jsem že tyto výrobky jsou zdrojem škrobu a že obsahují přibližně jen 3 % bílkovin. To není vůbec lichotivá vlastnost. Mnohem lepší alternativou budou pomazánky typu lučina (obsahují třikrát víc bílkovin než Pomazánkové něco), gervais a podobné, které nepotřebují nahrazovat bílkoviny škrobem. A kdo by chtěl namítat, že je lučina drahá, může si jí vyrobit doma z tvarohu a trochy smetany.

Národe, tesknit nemusíš. Raději se vybodni na tradici a kupuj kvalitní potraviny (nebo si je vyrob sám…). Good luck.

Komentáře

Na stránkách najdete články nabité zajímavostmi o jídle, bez růžových brýlí a objektivně. Jsem absolventkou VŠCHT Praha, oboru Technologie potravin (2010) a Specializace v pedagogice (2013). Od dubna 2013 se snažím popularizovat chemii skrze projekty The Chemistry is all around us-network, Noc vědců 2013, 2014, Vědu v ringu, programu AMGEN Teach aj. Nově jsem součástí projektu Scichallenge, který se právě rozbíhá. To vše pod hlavičkou VŠCHT. Hrozně ráda v rámci práce jezdím na konference po Evropě a sbírám znalosti od zkušenějších. Ale hlavně, jsem maminkou čtyř dětí.