Prašť jako uhoď

koskta cukruA od nového roku přestávám sladit! A když už, tak budu sladit jedině cukrem zdravým, hnědým. Snaha se cení, ale ten hnědý cukr už tolik ne. Co vlastně v sobě hnědý cukr skrývá? Proč je tak drahý? A který je teda lepší?

Hlavní rozdíl mezi cukrem bílým a hnědým je v barvě. Naši předci nejdříve znali jen med, pak cukr hnědý a až poté ochutnali bílý, rafinovaný. Ať už je cukr z třtiny nebo řepy, barva po rafinaci bude bílá vždy (pokud nebude rafinovaný cukr dobarven). Ale vezmu to hezky od začátku. Nejdříve se na podzim sklidí cukrová řepa (v našich končinách je mnohem jednodušší a levnější pěstovat řepu než třtinu), zbaví se hlíny a špíny, nařeže se na tzv. řízky a z nich se pomocí horké vody dostává cukr ven do vodního roztoku. K vodnímu roztoku se přidá vápno, které na sebe váže nečistoty a vše (krom cukru) se odfiltruje. Pak se cukerný roztok zahuštuje a zahuštuje a zahuštuje až pomocí tepla zkrystalizuje. Vedlejším produktem je melasa (vzniká při odstraňování necukrů). Velmi zjednodušeně jsme vyrobily cukr bílý.

Hnědý cukr se vyrábí velmi podobně, jen zůstává v cukru trocha melasy v různém poměru (podle barvy lze odhadnout). Právě díky přítomnosti melasy obsahuje hnědý cukr i malé množství vitamínů, minerálních látek a aminokyselin. Výsledkem je tedy 98 % sacharózy a 2 % oněch žádoucích látek. 2 % je tak malé množství, že pozitivním vlivu na zdraví být řeč rozhodně nemůže. Např. mrkev má těch látek prospěšných pro tělo výrazně více a za výrazně nižší cenu! Některé články tvrdí, že přírodní bio cukr třtinový se vyrábí bez použití chemických látek. No, já vám teda nevím, ale H20 je celosvětově rozšířená chemikálie taky.  🙂

Zůstávají dvě nezodpovězené otázky: Proč se cukr vyrábí bílý? Kdyby se neodstranily necukry (to nebílé), krystalizoval by cukr hůř a to by zkomplikovalo celý proces výroby a navíc jsme na bílý zvyklí (chuť bílého je neutrálnější). A proč je hnědý cur tak drahý? Důvodů je několik. Hlavním je ale to, že jeho produkce je výrazně nižší a proto náklady vyšší, přestože kroků v procesu výroby je méně… Ale tloustne se po něm stejně snadno. Možná také díky ceně člověk neosladí pokrm tolik.

Pokud bych měla na stole cukr bílý a hnědý nerafinovaný a nutně bych potřebovala osladit bábovku, sáhla bych po cukru hnědém. Do pečení se ten hnědý docela hodí díky svému aroma a barvě.  Lepší je ale stejně sáhnout třeba po medu, čisté glukóze, nebo ideálně vůbec nedoslazovat! Jen pozor, med není vhodný pro kojence. Důvodem je riziko přítomnosti bakterií Clostridum Botulinum, které by kojencům mohly ublížit na zdraví. Malý človíček se s toxickými produkty této bakterie neumí vypořádat a následky mohou být tragické. Pravděpodobnost je sice malá, přesto ne nevýznamná. Ale to už jsme trochu jinde. Doufám, že mýtus o zdravém hnědém cukru zbořen! Hnědý nebo bílý, prašť jako uhoď. Přeji mnoho sil v plnění novoročních předsevzetí!

Zdroje:

  • http://nutritiondata.self.com/facts/sweets/5591/2
  • http://www.dtest.cz/clanek-1934/hnedy-nebo-bily-cukr
  • http://www.hps.cz/vyroba-cukru/
  • Autorem fotografie je Carioca, fotografie je volně použitelná pod licencí GNU Free Documentation License.

 

Komentáře

Na stránkách najdete články nabité zajímavostmi o jídle, bez růžových brýlí a objektivně. Jsem absolventkou VŠCHT Praha, oboru Technologie potravin (2010) a Specializace v pedagogice (2013). Od dubna 2013 se snažím popularizovat chemii skrze projekty The Chemistry is all around us-network, Noc vědců 2013, 2014, Vědu v ringu, programu AMGEN Teach aj. Nově jsem součástí projektu Scichallenge, který se právě rozbíhá. To vše pod hlavičkou VŠCHT. Hrozně ráda v rámci práce jezdím na konference po Evropě a sbírám znalosti od zkušenějších. Ale hlavně, jsem maminkou čtyř dětí.