Cizrnová polévka

Cizrnová polévka

cizrnaTak a je to tu, slíbená jednoduchá cizrnová polévka se na vás už těší. Receptů jsem našla hodně. Některé byly složitější, jiné se neobešly bez bujónu v kostce a jíšky z mouky. Tak to ode mně rozhodně ale nečekjte.

Co budete potřebovat:

  • 200 g cizrny
  • mrkev a celer
  • kapku olivového oleje
  • sůl, pepř.

Jak na to:

  1. Před samotným vařením je potřeba cizrnu namočit (do neosolené vody!). Podle pokynů na obalu stačí hodina, ale obvykle ji namáčím ráno a v poledne vařím.
  2. Vodu po namáčení slijte (obsahuje plynutvorné oligosacharidy-jsou sice zdraví prospěšné, ale děti po nich trochu trápí bříška).
  3. Vaříme v nesolené vodě do změknutí. Tedy cca jednu hodinu.
  4. A to jsme skoro u u cíle. Vše rozmixujeme, přecedíme přes jemné sítko a osolíme a podáváme zakápnuté olivovým olejem.

Mám ráda, když se dá pár kuliček cizrny vedle a do polévky se pak dají celé na ozdobu. Ale děti tak poznají, že je to cizrna a nechtějí to ani ochutnat… Přitom rozmixované jí tu polévku tak rády. Recept je opravdu jednoduchý, přitom

Tipy na závěr

  • Slupky cizrny obsahují právě ony plynutvorné látky. Lze se jich celkem chytře zbavit. Po vaření kuličky rychle zchlaďte studenou vodou a promněte v dlaních. Slupky půjdou krásně dolů. Nemusíte dělat kuličku po kuličce. Stačí vzít menší množství do dlaní a mnout (je to celkem příjemná masáž). Slupky zůstanou plavat na vodě a cizrna půjde ke dnu. Slupky odstraňte.
  • Znáte finger food? Moje děti nemají rády cizrnu. Ale ciznrové bonbonky ano. Stačí říct, že jsou to bonbonky a snědí to naposezení. A já je mám taky ráda. Večer jsou výrazně zdravější než pojídání chipsů a sušenek. Finger food je jídlo, které se dá jíst bez příboru. A cizrna je skvělým příkladem zdravé varianty.

Tak a ciznové palačinky až zase někdy příště 🙂

 

Komentáře

Na stránkách najdete články nabité zajímavostmi o jídle, bez růžových brýlí a objektivně. Jsem absolventkou VŠCHT Praha, oboru Technologie potravin (2010) a Specializace v pedagogice (2013). Od dubna 2013 se snažím popularizovat chemii skrze projekty The Chemistry is all around us-network, Noc vědců 2013, 2014, Vědu v ringu, programu AMGEN Teach aj. Nově jsem součástí projektu Scichallenge, který se právě rozbíhá. To vše pod hlavičkou VŠCHT. Hrozně ráda v rámci práce jezdím na konference po Evropě a sbírám znalosti od zkušenějších. Ale hlavně, jsem maminkou čtyř dětí.

0 Comments on “Cizrnová polévka