Kolik kostek cukru má banán?

koskta cukruKolik kostek cukru obsahuje banán? Tak tuhle otázku jsem kdesi zahlédla, a ta a věta mě až neuvěřitelně zaujala a červíček začal hlodat. Kolik kostek asi tak může mít? Dvě, tři? A pořád dokola: kolik, kolik, kolik…  Ono je teď celkem hitem ukazovat v časopisech, kolik kostek má tohle a onohle pitíčko a kolik sladká tyčinka. Ale ten banán…

Podle mě totiž nemá kostku ani jednu – kostka cukru totiž obsahuje čistou sacharózu. Vyrábí ve zkratce asi takto: to se vezme například cukrová řepa a obere se o všechnu vlákninu, vitamíny a minerální látky. Tomu procesu se říká rafinace a jejím výsledkem je bílý cukr (třeba zrovna ve formě kostky). Jenže není cukr jako cukr!

Sacharidy tvoří celou čtvrtinu složení banánu, jde tedy zajisté o kalorickou bombu. Ale pozor! Přibližně polovinu z těch sacharidů tvoří oligo- a polysacharidy – to znamená škrob a vláknina. Zrovna vláknina je zde velmi dobře zastoupená; díky ní neklesá hladina cukru v krvi tolik jako po kostce cukru, pomáhá zlepšovat imunitu, působí proti civilizačním chorobám. Škrob v přírodní podobě znamená pro naše tělo zase významný zdroj energie, která se odbourává postupně. Banán je ale také sladký a to znamená, že musí obsahovat i cukry (tedy sladké sacharidy). Většinový podíl mají glukóza a fruktóza, a až na třetím místě je ona sacharóza. Pokud bychom to tedy měli říct exaktně, pak jeden středně velký banán obsahuje ekvivalent necelé půlky běžné kostky cukru. A abych nezapomněla. Banán má navíc omega-3 a 6 cis-nenasycené mastné kyseliny (což je skvělé) a je významným zdrojem draslíku, hořčíku a vitamínu B6 a C, takže si ho i přes vyšší kalorickou hodnotu můžeme s klidem dopřát.

Původně tedy asi chtěl autor říci, že ovoce může být významným zdrojem cukrů a energie. Jenže dobře míněná myšlenka může totálně zamotat hlavu, a my pak uvěříme, že banány nejsou dobré a přestaneme jíst ovoce. To ale rozhodně nedělejte, ochudili byste se o významný zdroj živin. Noviny jsou dnes plné srovnávacích testů potravin, samozvaných televizních inspektorů a chytrých rádců. Je dobře, že se mluví o kvalitě. Ale o to víc buďte na pozoru kdo vám radí a komu svěříte svoje zdraví. Tak, a snad si teď neřeknete, má pravdu Grecová jedna, nebudu jí věřit a smažu si tu jídlovědu z Facebooku! 🙂

PS: Hodnoty zastoupení jednotlivých sacharidů se mění během zrání banánu. Zralý banán je sladší díky tomu, že část škrobu se mění na cukry. V tomto článku jsem popisovala standartní banán zralý tak akorát vážící 108 gramů, zatočený do tvaru banánu.

Autorem fotografie je Carioca, fotografie je volně použitelná pod licencí GNU Free Documentation License.

Komentáře

Na stránkách najdete články nabité zajímavostmi o jídle, bez růžových brýlí a objektivně. Jsem absolventkou VŠCHT Praha, oboru Technologie potravin (2010) a Specializace v pedagogice (2013). Od dubna 2013 se snažím popularizovat chemii skrze projekty The Chemistry is all around us-network, Noc vědců 2013, 2014, Vědu v ringu, programu AMGEN Teach aj. Nově jsem součástí projektu Scichallenge, který se právě rozbíhá. To vše pod hlavičkou VŠCHT. Hrozně ráda v rámci práce jezdím na konference po Evropě a sbírám znalosti od zkušenějších. Ale hlavně, jsem maminkou čtyř dětí.