Kolik tuků?

Při úklidu jsem narazila na sešit ze třetího ročníku a hned jsem si ho prolistovala. Našla jsem tam přehlednou tabulku, kolik tuků průměrně lidé snědli dříve a kolik dnes. Jste napjatí? Pojďte se na to podívat se mnou.

Před 1.světovou 40 g/den
Před 40 lety 90 g/den
Dnes 120 g/den
Ideál 50-80 g/den

Zajímavé, že? Jde spíše o představu, jak moc se změnily naše jídelníčky a trendy během jednoho století. Jsou to samozřejmě jen průměrné hodnoty.

Následující tabulka ukazuje, jak moc je příjem tuků individální podle fyzické aktivity a věku. Kolik procent z celkově přijaté energie by mělo pocházet z tuků, ukazuje následující tabulka:

kojenec 50 %
pračlověk 20 %
středověký nevolník 25 %
my až 40 %
ideál 25-30 %
minimum 20 %

A závěr té přednášky shrnoval, co vše je vysokotučné: paštiky, salámy, kachní a husí maso, úhoř, jemné a trvanlivé pečivo, majonéza. Celkem pěkně jsem si zavzpomínala na to, jak moc mě tehdy ty přednášky bavily. Oproti  fyzikální chemii totiž poznámky z výživy jdou dokonce i přečíst :).

 

 

 

 

Komentáře

Na stránkách najdete články nabité zajímavostmi o jídle, bez růžových brýlí a objektivně. Jsem absolventkou VŠCHT Praha, oboru Technologie potravin (2010) a Specializace v pedagogice (2013). Od dubna 2013 se snažím popularizovat chemii skrze projekty The Chemistry is all around us-network, Noc vědců 2013, 2014, Vědu v ringu, programu AMGEN Teach aj. Nově jsem součástí projektu Scichallenge, který se právě rozbíhá. To vše pod hlavičkou VŠCHT. Hrozně ráda v rámci práce jezdím na konference po Evropě a sbírám znalosti od zkušenějších. Ale hlavně, jsem maminkou čtyř dětí.