Koktejly pro zhubnutí
Volala mi jedna známá, moc milá a hodná paní, a nabízela mi téma ke článku. Tématem by mělo být výtažek z jistého kaktusu. Onen kaktus je skvělá věc a navíc teď zažívá docela i boom. Také jsem jeden doma měla (než mi chudák uschnul). Proč o tom nenapsat. Pak jsem si ale pročetla letáky, které byly moc krásně zpracované a určitě je vypracovával tým doktorů, odborníků na výživu, marketing i design. Fakt krásné, chytré. Má to ale háček…
Zcela otevřeně: nemám ráda brožurky, které vám vysvětlují, proč zrovna doporučovaný produkt pomůže vašemu zdraví. Najdete tam většinou tabulku, kde je podrobně popsáno složení a vyzdvižen zaručeně pozitivní vliv na jednotlivé funkce těla. Je přiložen i komentář fundovaného lékaře (kolik za to asi tak mohl dostat odměnu?) To vše na zeleném podkladu-zelená je barva zdraví i zdravého životního stylu, předpokládám. Není těžké naletět. Znám spousty vzdělaných lidí, co si takové přípravky alespoň jednou v životě koupilo a pravidelně pilo, či užívalo. Prodejci dokáží všechno podat tak racionálně, chytře, odborně. A pak se z toho všeho nenápadně vytrácí to podstatné. Koktejly i doplňky stravy jsou náhražkou stravy. To znamená, že nahrazují něco, co byste měli jíst normálně a běžně. Proč si kupovat drahý koktejl a nedat si raději jablko, kus zeleniny, luštěniny anebo maso?
A co preparáty na pročištění? Kamarádka popíjí výtažek z obilnin. Dodává jí to údajně vitamíny, minerální látky, enzymy, antioxidační látky a spoustu jiných. Jakoby jiný zdroj neexistoval! Co třeba úplně obyčejná čerstvá zelenina ze zahrádky? S komerčním výtažkem si kupujeme (a vůbec ne levně!) pocit, že děláme něco dobrého pro naše zdraví. Pak ten řízek, čokoláda, pivo, nebo cigareta už tělu určitě tolik nevadí.
Dnešní závěr bude stručný: čerstvé zelenině zdar a koktejlům sbohem.